
Smith & Wesson 12471 Performance Center M&P Shield M2.0 9mm Luger 3.10″ 7+1,8+1
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The reality of protection is that you never know when you’ll need it. We took the power and features of our full sized M&P pistols and put them into a slim, lightweight pistol the size of your hand. The M&P Shield is an easy to conceal pistol that offers professional grade features with simple operation and reliable performance day or night. The Performance Center Ported M&P9 Shield offers discerning shooters premium features including a factory ported barrel and slide. Other features include PC tuned action, HI-VIZ Fiber Optic sights green front/red rear. Ships with the Every Day Carry Kit that includes Performance Center Ported M&P 9 Shield M2.0 pistol; two magazines- a finger groove and flat butt plate, 7rd mag and 8rd mag; M&P Oasis Liner Lock folding knife; M&P Delta Force CD LED flashlight and a Performance Center branded discreet gun portfolio.
| Type: | Pistol |
| Action: | Striker Fire |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.10″ |
| Capacity: | 7+1 |
| Safety: | Manual Thumb |
| Grips: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | HiViz Fiber Optic Front & Rear |
| Weight: | 18.2 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Barrel Type: | Ported |
| Slide Description: | Black Armornite Stainless Steel |
| Sight Style: | Fiber Optic |
| Barrel Length Range: | 3.00″ to 3.99″ |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
