
Smith & Wesson 178017 1911 Performance Center Pro 9mm Luger 5″ 10+1 Matte Silver
UPC:
022188780178
SKU:
57829
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Completing the line between main production and the Performance Center, Smith & Wesson’s Pro Series represents the next step from standard models. These firearms are offered with a variety of enhancements yet still remain true to “stock.” Bringing competition specifications and features to factory models, the Pro Series offer that ready-to-go package while still maintaining production line integrity. This Performance Center Pro Series features an oversized external extractor, double sided frame safety, full length guide rod, precision crowned muzzle, extended mag well, and stoned hammer and sear. It also has a stainless steel slide and frame with a matte silver finish and wood grips.
| Type: | Pistol |
| Action: | SAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 5″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | Manual Thumb, Grip |
| Grips: | Wood |
| Sight Configuration: | 3 Dot White |
| Weight: | 41.1 oz |
| Frame Finish: | Matte Silver |
| Frame Material: | Stainless Steel |
| Barrel Type: | Stainless Steel |
| Slide Description: | Matte Silver Stainless Steel |
| Case Type: | Hard |
| Sight Style: | Adjustable |
| Barrel Length Range: | 5.00″ to 5.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
