
Smith & Wesson 187021 M&P Shield *CA Compliant 9mm Luger 3.10″ 7+1,8+1 Black Bla
UPC:
022188147230
SKU:
83345
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The Smith & Wesson M&P has a reinforced polymer chassis, superior ergonomics, ambidextrous controls, and proven safety features. In designing the M&P, Smith & Wesson considered the needs of military and law enforcement from every conceivable angle, so the M&P is the standard in reliability when your job is to serve and protect and your life is on the line. The M&P Shield is slim, lightweight, and easy to conceal. This model features two magazines, white-dot sights, a manual and magazine safety, and a loaded chamber indicator. This model is CA Compliant.
| Type: | Pistol |
| Action: | Striker Fire |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.10″ |
| Capacity: | 7+1 |
| Safety: | Loaded Chamber Indicator, Manual, Magazine |
| Grips: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | 3 Dot White |
| Weight: | 20.70 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Stainless Steel |
| Slide Description: | Black Armornite Stainless Steel |
| Sight Style: | Contrast |
| Barrel Length Range: | 3″ to 3.99″ |
| Weight Range: | 16 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
