
Springfield Armory XDD9101HC XD Defender Service Model 9mm Luger 4″ 16+1 Black B
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The XD set the bar for polymer pistols. It redefined the industry standard for superior ergonomic comfort, ease of operation, features and performance in one fell swoop. The grip safety, Ultra Safety Assurance (USA) Action Trigger System, and the firing pin block safety combine to make this an undeniably safe defensive tool. The XD is built on a foundation of rock-solid durability and performance. It achieves this through the use of a forged slide and hammer-forged barrel, ensuring a long life and rugged reliability. A Melonite finish ensures that the pistol can resist the elements in the most unforgiving environments, and the slide is topped off with a tough set of steel white dot sights. If you’re looking for a solid handgun for duty, concealed carry, or self-defense at a price point you can respect, the legend awaits. The Defend Your Legacy Series XD Service Model offers superlative XD attributes like an excellent grip-to-frame angle and both striker status and loaded chamber indicators along with a single 16-round magazine and lower price. The Ultra Safety Assurance Action Trigger System combines with the extraordinary SA grip safety to make the XD a safe and smooth striker-fired defensive pistol.
| Type: | Pistol |
| Action: | DAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4″ |
| Capacity: | 16+1 |
| Safety: | Grip |
| Grips: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | 3-Dot Dovetail |
| Weight: | 28 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Barrel Type: | Steel Alloy |
| Slide Description: | Black Melonite Steel |
| Sight Style: | Contrast |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
