
Tanfoglio 600338 Witness Limited Custom 10mm Auto 4.75″ 14+1 Tancoat Blue Tancoa
UPC:
741566603839
SKU:
109174
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 10mm Auto |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Tanfoglio’s Witness Elite pistols have won most major competition pistol matches all over the world. Loaded with features that normally cost extra, these guns are ready to go, out of the box. Whether you are looking for a hunting handgun, competitive pistol or a top quality defensive firearm, the Witness Elite Series by Tanfoglio has what you need.Features: Steel Tancoat Competition Ready, SA, Fully Adjustable Sight, Extended Mag Release, Full Dust Cover, Cone Barrel/Slide Lockup, Drilled & Tapped for Scope Mount, Ambidextrous Controls, Beveled Mag, Polygonal Rifling, Heart Shaped Hammer, Ported and Lightened Slide.
| Type: | Pistol |
| Action: | Semi-Auto |
| Caliber: | 10mm Auto |
| Barrel Length: | 4.75″ |
| Capacity: | 14+1 |
| Safety: | Ambidextrous |
| Grips: | Black Polymer |
| Weight: | 2.56 lbs |
| Frame Finish: | Tancoat Blue |
| Barrel Type: | Cone |
| Slide Description: | Tancoat Blue Steel |
| Sight Style: | Adjustable |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
