
Taurus 1-191101-9MM 1911 9mm Luger 5″ 9+1 Matte Black Steel Checkered Black Pol
UPC:
725327618027
SKU:
113680
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Destined to become the standard that all 1911 pistols are compared to, the Taurus 1911 offers you the most accurate and feature-laden model on the market today. It features hammer-forged-not cast-ordnance-grade steel frame, slide and barrel. The 1911 also utilizes Novak drift adjustable sights and a firing pin/grip/manual safeties.
| Action: | SAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 5″ |
| Capacity: | 9+1 |
| Safety: | Manual, Grip, Firing Pin |
| Grips: | Checkered Black Polymer |
| Sight Configuration: | Novak Drift Adjustable Front & Rear |
| Weight: | 42 oz |
| Frame Finish: | Matte Black |
| Frame Material: | Steel |
| Barrel Type: | Steel |
| Slide Description: | Matte Black Steel |
| Sight Style: | Adjustable |
| Barrel Length Range: | 5.00″ to 5.99″ |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
