
Walther Arms 2796325 P99 AS 9mm Luger 4″ 15+1 Black Black Polymer Grip
UPC:
723364200090
SKU:
84617
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The P99 AS combines the advantages of the traditional double action system with single action anti-stress trigger. The anti-stress trigger makes for one of the world’s safest firearms by preventing unintentional “reflex” firing in stressful situations. This pistol is equipped with a decocking button to safely decock the striker. It acts as an automatic safety and is integrated directly into the slide to prevent snagging on clothing even if the gun is drawn quickly. This model comes with a 15-round magazine.
| Type: | Pistol |
| Action: | DAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4″ |
| Capacity: | 15+1 |
| Safety: | Firing Pin |
| Grips: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | 3 Dot |
| Weight: | 24 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Slide Description: | Black Tenifer Steel |
| Sight Style: | Adjustable |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
