
Wilson Combat CQBECP9 1911 CQB Elite Compact 9mm Luger 4″ 7+1 Black Black G10 St
UPC:
811826028624
SKU:
111850
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The Close Quarters Battle Elite Compact blows the competition away with a standard package of custom features designed to meet the needs of tactical shooting professionals. It features a carbon steel frame and slide, beavertail grip/thumb safety, G10 diagonal flat-bottom grips, and a rear battlesight with fiber optic front. The slide features top slide serrations with serrated rear and front cocking serrations. It also utilizes a stainless match-grade barrel.
| Type: | Pistol |
| Action: | SAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4″ |
| Capacity: | 7+1 |
| Safety: | Manual Thumb, Beavertail Grip |
| Grips: | Black G10 Starburst |
| Sight Configuration: | Fiber Optic Front |
| Weight: | 41.4 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Barrel Type: | Match Grade Stainless Steel |
| Slide Description: | Black Carbon Steel |
| Sight Style: | Contrast |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
