
Wilson Combat TCCOM9 1911 Commander Tactical Carry 9mm Luger 5″ 8+1 OD Green Bla
UPC:
811826028884
SKU:
111853
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The Tactical Carry was designed as a next generation full-size custom pistol and is an ideal choice for an everyday carry piece. The full-size steel frame fitted with a Wilson Combat Bullet Proof round butt one-piece magwell enhances reloading, tames recoil and reduces wear and tear. It also comes complete with carry cuts, ball end mill slide cuts, serrated top and rear of slide and countersunk slide stop post. The reduced profile concealment grip safety and hammer in conjunction with round butt magwell guarantees that the Tactical Carry will be a Bullet Proof performer for you on the range or on the street.
| Type: | Pistol |
| Action: | SAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 5″ |
| Capacity: | 8+1 |
| Safety: | Manual Thumb, Beavertail Grip |
| Grips: | Black G10 Starburst |
| Sight Configuration: | Fiber Optic Front |
| Weight: | 45.2 oz |
| Frame Finish: | OD Green |
| Barrel Type: | Match Grade Stainless Steel |
| Slide Description: | Black Carbon Steel |
| Sight Style: | Contrast |
| Barrel Length Range: | 5.00″ to 5.99″ |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
