
ZEV OZ9COMPBBRZ OZ9 Competition 9mm Luger 5.75″ 17+1 Black Black Polymer Grip Br
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Now available in a competition model that is approved for both USPSA Carry Optics and Production divisions (with the magwell removed). Designed in collaboration with five-time World Speed Shooting Champion and ZEV Technologies Shooting Team Captain, KC Eusebio, the Competition Model O.Z-9 features an exclusive KC Signature G34 length slide, coated Black DLC and cut for a Trijicon RMR optic. At the heart of the O.Z-9 is our pat. pending Steel Receiver. This solid steel frame runs the length of the entire pistol allowing the locking block to be fully integrated. The extended rails in the steel receiver help provide more than double the surface area of contact to the slide. Additional benefits include channels that clear out debris while also acting as lubricating reservoirs for high friction areas. The O.Z-9 is compatible with ZEV components and accepts GLOCK mags, and will include future grip sizes, color, and texture options. It also features a ZEV Match Grade Barrel [Bronze], ZEV PRO Flat Face Trigger, and includes a custom SKB Case and 2 Magpul PMAG 17 GL9.
| Type: | Pistol |
| Action: | SAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 5.75″ |
| Capacity: | 17+1 |
| Safety: | Trigger |
| Grips: | Black Polymer |
| Weight: | 29.44oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Steel |
| Barrel Type: | Match Grade |
| Slide Description: | Black DLC Steel |
| Barrel Length Range: | 5.00″ to 5.99″ |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
