
ZEV OZ9COMPGRYBCO OZ9 Competition 9mm Luger 5″ 17+1 Gray Titanium Gray Stainless
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The Competition Model O.Z-9 features an exclusive KC Signature G34 length slide, coated titanium gray and cut for a Bushnell First Strike 2.0 optic. At the heart of the O.Z-9 is Zev’s pat. pending steel receiver. This solid steel frame runs the length of the entire pistol allowing the locking block to be fully integrated. The extended rails in the steel receiver help provide more than double the surface area of contact to the slide. Additional benefits include channels that clear out debris while also acting as lubricating reservoirs for high friction areas. The O.Z-9 is compatible with ZEV components and accepts GLOCK mags, and will include future grip sizes, color, and texture options. It also features a ZEV match grade barrel, ZEV PRO flat face trigger, and includes a custom SKB case and 2 Magpul PMAG 17 GL9.
| Type: | Pistol |
| Action: | SAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 5″ |
| Capacity: | 17+1 |
| Safety: | Trigger |
| Grips: | Gray Polymer |
| Sight Configuration: | Fiber Optic Front |
| Weight: | 29.63 oz |
| Frame Finish: | Gray |
| Frame Material: | Steel |
| Barrel Type: | Match Grade |
| Slide Description: | Titanium Gray Stainless Steel |
| Barrel Length Range: | 5.00″ to 5.99″ |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
